E-SINAV NEDİR?

                               
E SINAV NEDİR ? NASIL OLUR ? NEREDE GİRİLİR? E SINAVDA KAÇ HAK VADIR?  E SINAV SONUCU NE ZAMAN AÇIKLANIR?

E sınav elektronik ortamda yapıldığı için e sınav yani elektronik sınav adını almıştır.

ELEKTRONİK SINAV BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? Elektronik sınav başvurusu yapılabilmesi için sınav ücretinin elektronik sınav olarak halk banka yatırılması gerekir . sınav ücreti yatırıldıktan sonra Ay Simge  sürücü kursu yetkilileri tarafında mebbis modülüne elektronik sınav başvurusu yapılır. Elektronik sınav başvurusu yapıldıktan sonra sürücü kursu yetkilileri tarafından ilçe milli eğitim görevlilerine onaylattırılır. İlçe milli eğitim görevlisince onaylandıktan sonra e sınav salonunda hangi tarihte boşluk varsa sistem tarafından o salona randevusu verilir.

E Sınava Nerede Girilir? E Sınava Her ilde Milli Eğitim bakanlığı tarafından belirlenmiş olan salonda girilir . Ankara da belirlenmiş olan e sınav Sıhhiyede Bulunan Ankara Atatürk Lisesinde yapılır. Kursiyer sınavdan 15 dakika önce sınav salonunda hazır bulunur. Sınav başlamadan önce Ay Simge sürücü kursu tarafından ilçe milli eğitime onaylattırılmış olan sınav giriş belgesi ve kursiyerin nüfus cüzdanı sınav salon görevlisine verilir. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra sınav başlatılır.

Elektronik sınav süresi ne kadardır ?  Elektronik sınav süresi 45 Dakikadır her kursiyer kendisine ayrılmış 45 dakikada sınav sorularını cevaplar ve sınavı bitir butonuna tıklar ve  Sınavı bitirmiş olur.

Elektronik Sınav sonucu ne zaman açıklanır ? Elektronik E sınav kursiyer sınavı bitirdikten sonra çıkışta salon görevlisinden aynı anda alabilir. Sınav görevlisinden alınan e sınav sonuç belgesi ile Ay Simge sürücü kursuna gelir ve sonuç belgesini Ay Simge sürücü kursu görevlinse verir. Eğer kursiyer sınavdan başarılı olduysa direksiyon eğitimine alınır. Direksiyon eğitimi tamamlandıktan sonra Diresksiyon sınavına alınır.

Elektronik Sınavdan Kalanlar Tekrar ne Zaman Girebilir ?   elektronik e sınavdan kalan kursiyerler daha önce girmiş olduğu e sınav tarihinden itibaren 15 gün sonra müracaat edebilir. Kursiyerin daha önce girmiş olduğu e sınavdan 15 gün sonra e sınav salonunda hangi tarihte boş kontenjan varsa o tarihe randevusu verilir.

Elektronik Sınavda Kaç Hak vardır ? Elektronik sınavda Teorik sınavda olduğu gibi 4 hak vardır.

Elektronik sınava giren Teorik Sınava Girebilir mi ? Daha önce e sınava girmiş kursiyer teorik sınava giremez. Bütün haklarını e sınavda kullanmak zorundadır.

Teorik sınavdan kalanlar Elektronik sınava girebilir mi?  Teorik sınavdan kalan bir kursiyer Teorik sınav tarihi uzak bir tarih ise yada kursiyer Elektronik sınava girmek isterse sınav ücretini Elektronik sınava yatırarak Elektronik sınava girebilir. Daha önce kursiyer Teorik sınava kaç kere girdiyse elektronik sınava girerken aynı haklar devam eder. Yani teorik sınavdan kalan haklarını elektronik sınavda kullanabilir.